Follow me
0

Květinové dekorace ve wellness a spa, kolem bazénů

Obklopeni přírodou. Živé či umělé květiny do wellness?

 

 Mezi oblíbené a nepostradatelné dekorace patří květiny a prvky přírody v různých podobách. Květiny a rostliny, ve váze nebo květináčích, živé či umělé, hodí se do každého interiéru, který příjemně osvěží a doladí. Dodávají nám energii a prostor příjemně zkrášlují.

Správná volba –dobrý společník

Je pouze otázkou správné volby dané rostliny pro konkrétní místnost. Aby nám živé rostliny byly opravdu příjemnými a nenáročnými společníky, je dobré znát nároky vyvolených rostlin zejména na světlo, teplo a vlhko.

V momentě pořízení jsou všechny krásné a v dobré kondici, často podlehneme jejich kouzlu, které ale velmi brzy mizí.

Proto, aby zůstaly stále stejně krásné a pokud možno bez náročné péče, je dobré informovat se u odborníků, je-li daná rostlina vhodná pro naše záměry. Jinak nám nezbude než květiny často měnit a obnovovat za nové.

 

 

Květinové aranžmá
z umělých květin

Praktické je vybírat takové rostliny, které jsou nenáročné a prostředí wellness a spa jim vyhovuje. Je však potřeba se o každé rostlině informovat nebo spolupracovat na výběru se zahradníky.

Další a méně náročnou volbou může být výběr umělé květinové dekorace, která přírodní kousky jednoduše a prakticky zastoupí.

Velký výběr kvalitně zpracovaných umělých rostlin a květin umožní vytvořit jedinečná květinová zákoutí aniž by bylo na první pohled znatelné, zda jde o květiny živé či umělé. Vyplatí se je nakupovat ve velkoskladech, kde také dostatečně velký výběr.

 

Zelená elegance

Umělé květiny nepotřebují žádnou zvláštní péči, kromě občasného odstranění prachu, a vyhovují všem náročným podmínkám wellness a spa, stejně tak jsou praktické i pro bazénové haly a aquaparky.

Vyzdobí i spojovací chodby a prostory bez oken či špatně osvětlené. Další výhodou je i nižší pořizovací cena větších kousků a vzrostlých stromů oproti těm živým. A také „nižší provozní náklady“ – zalévání, hnojiva, pracovní síla, zejména ve velkém provozu.

Například vysoká umělá palma k bazénu nebude tak drahá jako její  „živá“ varianta.

Zejména v aquaparcích a veřejných plaveckých stadionech převažují květiny umělé. Při jejich větším počtu v květinových aranžmá by se jen těžko zajistila veškerá potřebná péče a ideální podmínky.

Květinové aranžmá zde plní funkci vhodné dekorace, ladí k malbám na stěnách, s okolními dekoracemi společně vytváří jedinečnou atmosféru. Jednotlivé kousky zeleně ve větších provozech neplní funkci zajímavého solitéru a proto se zde můžeme plně spolehnout na umělé květinové dekorace.

Bez „umělé“ kvetoucí přírody by bazénové haly přišly o krásnou barevnou a napohled velmi příjemnou dekoraci.

 

 

Kombinace živých a umělých květin v provozu

Nemusíme ale vždy volit pouze mezi živými a nebo umělými dekoracemi. Tam kde je to žádoucí a vhodné, je kombinace živých květin s umělými ideální volbou, jak oživit wellness a spa interiéry.

Živé květiny nejčastěji volíme do míst tam, kde potřebujeme zvýšit jejich atraktivitu, upoutat pozornost.

 

Živá květina – solitér je často přímo před očima a měla by příchozí okouzlit, oslovit, nadchnout, příjemně vonět. Umístí se zejména tam, kde je z hlediska prezentace důležitá častá změna květinové dekorace.

Příkladem je vstupní hala či recepce, kam se hodí noblesní a okouzlující krása živých a vonících květin. Kde je také žádoucí umístit květiny v elegantních nádobách.

Máme je stále a denně na očích, případné nedostatky rychle odstraníme (uvadání, osychání, hnědnutí květin).

 Květinová zákoutí

Naopak do míst, kde květiny tvoří součást interiéru a jsou spíše v pozadí, volíme z důvodu praktičnosti, květiny umělé.

V masážních kabinách, bazénových halách nebo v relaxační místnosti jsou podmínky pro úspěšné pěstování velmi ztížené a výběr živých rostlin je tudíž omezený.

Zejména krásné květiny dekorativní květem by nemusely obstát a péče by byla i časově náročnější.

 

 

Na co je třeba pamatovat

Ve wellness a spa provozech bývá vyšší teplota vzduchu, vyšší vlhkost, snížené světelné podmínky a tyto kondice jsou v provozu velmi proměnlivé, což ne každá květina dobře snáší.

Zejména u nás obvyklé květiny neobstojí. Jsou ovšem takové, kterým vlhké a teplé prostředí vyhovuje, jejich domovem jsou vlhké a teplé tropy a subtropy.

Ideální jsou zejména kapradiny, liánovité rostliny, tropické traviny, fíkusy, bambusy a další rostliny. Svou zelení prostor příjemně osvěží, ale nejsou příliš dekorativní květem, pokud vůbec kvetou.

Samozřejmě jsou i místa, kde by péči o květiny byla opravdu velmi náročná, vysoké sloupy, římsy, balkony nebo prostředí solné jeskyně.

  Solitéry a skupiny

Velkou oblastí pro široké možnosti interiérové dekorace je také keramika, sklo, kov, proutí či další materiály, které tvoří obaly, květináče a truhlíky.

U větších kousků je také vhodné hledět na to, jak snadná bude se stromem manipulace, je-li květináč dobře přenosný, například díky kolečkům, která se na místě umístění dají zafixovat.

U živých květin umístěných v exteriéru se také hledí  na to, zda je květináč mrazuvzdorný a odolá i několika sezonám.

Velké květináče nebývají totiž levné.

Barvy, tvary a materiály můžeme vybírat podle toho, které se hodí ke květinám, do prostoru anebo takové, které budou tvořit jedinečný a designový kousek v prostoru a působit jako zajímavý solitér.

Elegantní jsou i takové varianty, které například umožňují i další efekty, jako je prosvícení květináčů, květináče s bodovým osvětlením, které strom či palmu nasvítí, atd.

Velmi sympaticky a elegantně také na druhé straně působí stejnokroj, tedy jednodruhové rostliny ve stejných květináčích v několika kusech vedle sebe pravidelně rozmístěné.

Květiny a jejich obaly promění každý wellness a spa interiér v oázu pohody a klidu.

 

 

 

Relaxace s kouskem přírody

Zejména všechny místnosti určené k odpočinku a relaxaci mají zvláštní kouzlo pohody a klidu. Jejich atmosféru ideálně doplní květinová dekorace.

Tyto místnosti jsou-li bez oken zdobí především umělé květiny. Nemusí však jít nutně o květiny ve váze či květináči, vtip a originalita vytváří jedinečné a vkusné dekorace.

 

 

 

Kouzlo přírodního panorama

V místnostech s velkými okny či velkou prosklenou plochou, které umožňují spojení s přírodou venku přináší květinové dekorace pocit spojení s přírodou venku, pocitově boří stěny mezi interiérem a exteriérem a vytváří maximální pocit relaxace v přírodě.

 

převzato z webu www.wellnessinteriery.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.