Jak udržet vodu v bazénu čistou?
Vstřícná bazénová chemie bez chlóru.
Voda v bazénu je čistá a není cítit chlórem.
Bezchlórová dezinfekce se používá napříč provozy wellness, beauty, spa i ve fitness. Například pro dezinfekci solárií, dezinfekci saun a zařízení ve wellness a spa.
Dezinfekční výrobky jsou bez chlóru a jsou šetrné k lidem i k materiálům, které jsou dezinfekcí ošetřeny. Bezchlórová dezinfekce a bazénová chemie neobsahují alkohol, aldehydy a fenoly, jejich aplikaci tedy neprovází nepříjemný zápach agresivních chemikálií. Bazénová chemie bez chlóru je vhodná pro všechny typy bazénů i vířivých van a jejich filtrace.
Nově, od jara 2014, je nabídka pro domácí bazénovou chemii bohatší o zajímavou alternativu k chlórové bazénové chemii. Firma Guapex nabízí bezchlórovou dezinfekci a bezchlórovou chemii pro bazén a vířivky i pro domácí použití. Dlouholeté zkušenosti má přitom z veřejného sektoru, kde se touto bazénovou chemií bez chlóru ošetřuje voda ve veřejných bazénech i ve vířivkách.
Jak udržet vodu v bazénu čistou?
Přátelská technologie nahrazuje zdravotně rizikový a jedovatý chlór. Společnost Guapex přináší na trh produktovou novinku pro domácí bazény a vířivky. Jde o bezchlórovou desinfekci GUAa POOL, která představuje alternativu vůči zdravotně rizikovému a jedovatému chlóru.
„Nová technologie pracující na bázi polymerů dlouhodobě a s maximální účinností likviduje viry, plísně i bakterie a zabraňuje množení mikroorganismů. Bezchlórová desinfekce je k dostání v podobné cenové relaci jako chlór, ale je mnohem šetrnější k pokožce, nezpůsobuje alergie, neničí plavky a je bez zápachu. Navíc má oproti chlórové desinfekci vysoké algicidní účinky, tedy potlačuje růst a množení řas. Je tak vhodná i pro ženy, které v létě mívají po koupání v bazénech zdravotní problémy,“ popisuje ředitel společnosti Guapex Petr Wagner hlavní výhody nového produktu.
Výrobek funguje na bázi víceúčelového polymeru, který se používá jako dezinfekční prostředek – jedná se o vysoce efektivní baktericid, virucid, fungicid. Neobsahuje toxické látky a není dráždivý. „Úspěšně se používá ve zdravotnictví, textilním průmyslu, potravinářském průmyslu a v oblasti úpravy a hygienického zabezpečení vod a povrchů,“ informuje Mgr. Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Produktovou řadu bazénové chemie pak představuje kompletní bazénová chemie bez chlóru, která je vhodná pro všechny typy bazénů a vířivých van, s filtrací i bez filtrace, venkovní i zastřešené, hodí se i do zahradních jezírek.
Jak udržet vodu v bazénech čistou?
Bazény jsou oblíbenou součástí našich domovů, jejich počet neustále narůstá, na zahradách se objevují malé bazénky pro děti i velké rodinné bazény.
Bazén nebo vířivka je běžnou součástí domácího wellness. Na zahradách i v interiérech je potřeba vodu v bazénu udržovat čistou a nezávadnou. Stejně tak i ve vířivých vanách a whirlpoolech, které jsou koncipované na celoroční využívání, v interiérech i venku. Ne vždy však před jejich pořízením tušíme, jaká péče je nezbytná pro udržení čisté a nezávadné vody.
Kdy je správný čas a jakou péči potřebuje voda v bazénech?
• Před uvedením bazénu do provozu
Napuštění bazénu čistou vodou
Před uvedením bazénu do provozu vyčistěte mechanicky prostor bazénu (tj. nádobu bazénu včetně žlábků) od usazenin, vodního kamene a organických nečistot. Napusťte bazén a zapněte filtrační okruh. Upravte hodnoty pH na úroveň 7,2-7,6.
Nadávkujte GUAa-POOL Shock: 20 ml/m3 vody přímo do bazénu při zapnuté cirkulaci. Koupat se je možno po řádném promíchání bazénové vody.
• Dopuštění zazimovaného bazénu z předchozí sezóny
Vyčistěte mechanicky veškeré dostupné povrchy bazénu. Dopusťte bazén čistou vodou, upravte pH vody na úroveň 7,2 a zapněte filtrační okruh na 6-8 hodin. Nadávkujte GUAa-FLOCK: 10-15 ml/m3 vody dle míry znečistění. Usazené nečistoty na dně bazénu vysajte bazénovým vysavačem. Při zapnuté cirkulaci pravidelně kontrolujte znečištění filtru a provádějte jeho proplach. Po odfiltrování mechanických nečistot nadávkujte GUAa-POOL Shock: 20 ml/m3 vody. Koupat se je možno po řádném promíchání bazénové vody a odfiltrování veškerých mechanických nečistot.
• Postup úpravy vody v průběhu sezóny
Pravidelné měření a úprava pH – měření provádějte alespoň 1× týdně a hodnoty pH udržujte na úrovni 7,2-7,6.
Vločkování – použitím vločkovače GUAa-FLOCK dle návodu zabezpečíte vyvločkování (sdružení) drobných mechanických nečistot do větších celků, které jsou následně odfiltrovány nebo odstraněny bazénovým vysavačem. Po vyvločkovaní je nutné filtr propláchnout.
Oxidace vody – po odfiltrování vyvločkovaných nečistot z bazénu nadávkujte GUAa-OXI – oxidační přípravek na bázi aktivního kyslíku. Tento zabezpečí zvýšení hladiny kyslíku ve vodě a odstranění organických nečistot.
Dezinfekci vody přípravky GUAa-POOL nebo GUAa-POOL Junior provádějte po výše uvedených aplikacích přípravků. Aplikujte udržovací dávky dle návodu na etiketě.
• Fyzikální péče o vodu v bazénu
Podmínkou čistoty bazénu je správná filtrace. Ideální filtrace je realizována pomocí skimmeru a nasávání ze dna bazénu. Přefiltrovaná voda se vrací zpět do bazénu pomocí výtlačných trysek. Celý objem vody v bazénu musí projít filtrací alespoň 2× za 24 hodin. Dobrá cirkulace, vodopád nebo fontána napomáhají rozmíchání chemických preparátů do celého objemu vody v bazénu a zabraňují výskytu „mrtvých zón” – míst, kde je voda stojatá. Filtrační zařízení je nutné jedenkrát až dvakrát týdně propláchnout a tím odstranit mechanické nečistoty v něm usazené. Také je třeba pravidelně čistit všechny odpadní nádoby, žlábky a přepadový systém. Drobné usazeniny na stěnách a dně bazénu pravidelně odstraňujte podtlakovým bazénovým vysavačem. U bazénů menších rozměrů se používají filtrace kartušové nebo žádné. V těchto případech je nutné počítat s častější obměnou vody.
• Dopouštění nové vody do bazénu
V průběhu letního provozu bazénu je nutno dbát na pravidelnou obměnu vody, jelikož dochází ke kontaminaci nečistotami z okolí, tělními výpotky, tělovou kosmetikou apod. Doporučujeme doplňovat cca 30 litrů ředící vody na 1 uživatele bazénu a den.
Jak udržet vodu ve vířivce čistou?
• Voda před uvedením vířivky do provozu
Napuštění vířivky čistou vodou
- Před uvedením vířivky do provozu vyčistěte mechanicky povrchy vířivky od usazenin, vodního kamene a organických nečistot.
- Napusťte vířivku a zapněte filtraci.
- Upravte hodnoty pH na úroveň 7,2-7,6.
- Nadávkujte GUAa-WHIRLPOOL 250 ml/m3 vody přímo do vířivky při zapnuté cirkulaci.
Vířivku můžete používat po řádném promíchání vody.
• Péče o vodu ve vířivce v průběhu roku
- Pravidelné měření a úprava pH – měření provádějte alespoň 1× za 7-14 dní a hodnoty pH udržujte na úrovni 7,2-7,6.
- Oxidace vody – přípravek zabezpečuje odstranění organických nečistot z vody. Je na bázi aktivního kyslíku. 50 g přípravku se rozpustí v kyblíku s teplou vodou a následně se rozlije po hladině. Vše se děje při zapnuté filtraci a zapnutých masážních tryskách. Koupat se můžete již po 1 hodině. Oxidace vody se provádí 1× za 7-14 dní. GUAa-WHIRLPOOL a GUAa-OXI nepoužívejte společně, nechejte časové rozmezí 4 až 6 hodin.
- Dezinfekce – přípravek GUAa-WHIRLPOOL se aplikuje dle návodu.
Aromaterapie do vířivky
Speciálně pro používání aromaterapie ve vířivkách a whirlpoolech jsou určeny přípravky, které neškodí technologii a zejména filtraci vířivky. Do vířivky nelze používat z důvodu ochrany funkčnosti technologií a filtrace jakoukoliv aromaterapii. Sada vonných esencí je určena pro všechny typy vířivých van a obsahuje:
- Bergamot (15 ml) – vonná esence pro všechny typy vířivých van
- Ylang – ylang (15 ml) – vonná esence pro všechny typy vířivých van
- Regenerační (15 ml) – vonná esence pro všechny typy vířivých van
- Směs k uvolnění dýchání (15 ml) – vonná esence pro všechny typy vířivých van
- Alpská relaxační směs (15 ml) – vonná esence pro všechny typy vířivých van
- Grapefruit (15 ml) – vonná esence pro všechny typy vířivých van
Vonné esence byly vyvinuty s ohledem na používání bezchlórové dezinfekce GUAa ve vířivých vanách. Nemají vliv na kvalitu vody, neobsahují alkohol a ani jiné látky, které mohou mít vliv na komfort uživatelů vířivých van. Složení bylo speciálně vyvinuto s předními odborníky a je unikátní na trhu s vonnými esencemi. Vonné esence jsou vhodné pro všechny typy vířivých van. Aplikují se přímo do vířivé vany a po řádném promíchání se plně rozvine příjemné aroma.
Čistá voda v bazénu a ve vířivce
PH vody
Udržování správné úrovně pH je jedna z nejdůležitějších věcí při úpravě vody. Ideální hodnota pH při použití bezchlórové dezinfekce je 7,2-7,6. Pokud pH vody opustí tuto vymezenou oblast, dochází ke snížení účinnosti a zvýšení spotřeby dezinfekčních přípravků, vylučování solí, vzniku zákalu a korozi kovových dílu či blednutí barev plastu a fólií.
Voda s nízkým pH (pH < 7,2) je kyselá, muže poškodit veškeré materiály a působit dráždivě na pokožku koupajících se. Voda s vysokým pH (pH > 7,6) je zásaditá a stává se usadotvorná. V této vodě často vznikají zákaly a prostředí je vhodné pro tvorbu řas.
Dezinfekce vody a likvidace řas
Dávkování dezinfekčních a algicidních přípravků do vody je zcela jistě nutností. Voda se při vyšších teplotách „kazí“ velmi rychle – v řádu hodin se v teplé neošetřené vodě množí bakterie, viry, plísně a řasy. Neošetřená voda je velmi nebezpečná pro vznik a přenos nemocí. Proto i dětské zahradní bazénky, kde se voda mění každý den, potřebují zabezpečení ve formě dezinfekce s algicidním účinkem (prevence a likvidace řas). GUAa-POOL, GUAa-POOL Junior a GUAa-WHIRLPOOL jsou kombinované dezinfekční a algicidní přípravky, které jsou na rozdíl od chlórových prostředků ve vodě stabilní – jejich koncentrace se mění velmi pomalu. Ošetřená voda těmito přípravky je i při ne příliš dokonalé cirkulaci bezpečná a uživatel má jistotu, že mu nehrozí žádné zdravotní nebezpečí.
Oxidace vody
Oxidace vody je proces, který pomáhá odstranit organické látky obsažené ve vodě. Každý člověk vnese při koupání do vody nečistoty (pot, krémy, moč). Tyto nečistoty je možné tímto způsobem odstranit, případně snížit jejich obsah ve vodě. Po oxidaci vody se voda pročistí a projasní.
Oxidační přípravek GUAa-OXI je vhodné aplikovat šokově, když voda ztratí jiskru nebo se začne tvořit jemný zákal. Oxidace vody je důležitá součást úpravy vody a vyřeší problém s většinou zákalů vzniklých ve vodě.
Vločkování
Všechny drobné nečistoty, které nedokáže pojmout filtr se vrací přes filtr do bazénu a zůstávají ve vodě. Voda se díky těmto drobným nečistotám může zdát zamlžená, bez jiskry. Polymerový vločkovač GUAa-FLOCK zajistí sdružení těchto drobných nečistot do větších celků – vloček, které se následně zachytí na filtrech, případně klesnou na dno bazénu, odkud je možno je vysát bazénovým vysavačem. Voda se do cca 12-ti hodin po aplikaci viditelně projasní a získá potřebnou jiskru. Nezapomínejte na pravidelný proplach filtrů, zejména po použití vločkovače. Pozor na předávkování, které může způsobit zakalení vody. V takovém případě je nutné vodu v bazénu naředit čerstvou vodou.
Filtrace bazénové vody
Každý dlouhodobě používaný větší bazén by měl být vybaven filtračním systémem, který filtruje bazénovou vodu a účinně ji vrací zpět do bazénu. Výkon filtru by měl umožnit výměnu celého objemu bazénu během 24 hodin. Cirkulace napomáhá účinnému rozmíchání přípravků do celého objemu vody v bazénu a zachytává nečistoty. Doporučená doba filtrace je 6-8 hodin denně dle objemu bazénu a rychlosti filtrace. Filtr je nutné proplachovat minimálně 1x týdně, zejména po použití vločkovače. Pravidelným praním filtrů rovněž dochází k žádoucí výměně vody. U bazénů nad 15 m3 doporučujeme používat filtry pískové, které jsou daleko účinnější než levné kartušové filtry.
Filtrace
Každá vířivka je vybavená filtračním zařízením, zpravidla kartušovým, v některých případech pískovým filtrem. Filtrace by měla být zapnutá před použitím vířivky a minimálně hodinu po jejím opuštění tak, abychom dokonale odfiltrovali drobné částečky nečistot (většinou organického původu), které jsme tam vnesli.
Kartušová filtrace se čistí minimálně 1× za 14 dní, při častém (každodenním) používání 1× týdně. Pískový filtr pravidelně pereme (proplachujeme) 1× za 14 dní. Každý uživatel vířivky by měl v průběhu jednoho měsíce vyměnit minimálně 30 % vody. Je nutné si uvědomit, že každý koupající se ve vířivce vnese do vody pot, moč, zbytky kůže, případně krémy.
Zdroj: text, foto: archiv webu a Guapex
Kam dál?
Bazény a vířivky
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor