Follow me
0

jak naučit děti saunovat? Děti v sauně prospívají.

Děti v sauně? Proč učit děti saunování?
Účinná zdravotní prevence díky saunování.

 

Pro děti má saunování stejný účinek jako pro dospělé, zejména podpora organismu a prevence vůči onemocnění. Organismus se saunováním posiluje a lépe odolává běžným sezonním i civilizačním onemocněním. Důležitá je podpora imunity, dotoxikace organismu, prevence psychických onemocnění a kvalitně trávený čas. U dětí si ceníme toho, že díky saunování méně marodí, saunování je úžasné jako prevence a posílení organismu před obdobím viróz, posiluje se dýchací systém,  zvyšuje se hladina imunity, posiluje hormonální systém.

Saunování dětí je úžasný způsob, jak od mala podporovat imunitu dětí. Je dobré, když rodiče naučí správnému saunování děti ještě před nástupem do mateřské školky. Děti pak nebývají ve školkách a školách tolik nemocné, jak potvrzuje řada průzkumu v oblasti saunování a také samotní rodiče.  Zkušenosti rodičů jsou takové, že sauna dětem rozhodně prospívá a doma se rodiče s dětmi saunují již od „miminek“, v severských zemích je běžné saunování dětí už od několika týdnů.bylinky-sauna-sul-peeling

Děti si na saunu pomalu zvykají až saunování přijmou za součást životního stylu.  Děti při pravidelném saunování téměř nemarodí, doba onemocnění se výrazně zkracuje, ustupují rýmy a kašle, prokazuje se také příznivý vliv na léčbu astmatu a dalších chronických onemocnění.  Doporučuje se saunování 1 x týdně. U malých dětí se musí hlídat pitný režim a je vhodné nabízet pro děti zajímavou atmosféru, aby měly při saunování děti dobrou náladu a saunování je bavilo a neodradilo je.

 

Dobrým trikem jak malým dětem vštípit princip střídání pobytu v sauně a ochlazování je například tento způsob: v sauně vyprávět krátký příběh, který děti zaujme, nebo si zazpívat jednu písničku a dokončení provést při ochlazování, napít, opět do sauny – příběh, a zase ven, ochladit, napít. Děti pak tolik v sauně nepobíhají, neřádí a nevětrají. Pochopí že se vše pravidelně střídá, aniž by nad tím přemýšlely. Důležité je také to, aby děti při saunování a po něm odpočívaly.

 Učíme děti saunovat

SPA-foto Pokud začínáme učit děti saunovat, je důležité, aby to první saunování bylo příjemné a děti jsme od saunování neodradili hned na začátku. Není vhodné děti do sauny  nutit a dávat je do sauny proti jejich vůli, spíše se osvědčuje nechat je kolem sauny chodit, aby si sami řekly, kdy se chtějí podívat dovnitř. Do sauny můžou již i batolata, máme ale na paměti, že se prohřívají rychleji a i ochlazování by mělo být krátké. Děti by měly vědět, že v sauně je největší teplo nahoře, dole je teplota nižší a snesitelnější.

Děti by do sauny měly začít chodit podle toho, jak se samy cítí, ze začátku by měly chodit třeba i jen na krátkou chvilku – pár minut, úplně to stačí, zejména malé děti by měly začínat pozvolna, aby jim saunování bylo příjemné a neodradili jsme je, nebo aby si nevytvořily k saunování negativní blok.

Rozhodně není dobré nutit se do velkých saunových výkonů, ani se takto chovat před dětmi, měli bychom se saunovat jednoduše „na pohodu“, ne na výkon a hecovat se, kdo kolik vydrží. Pozor bychom měli dát zejména u teenagerů, vysvětlit jim principy saunování a raději si ověřit, že chápou proč si ohlídat své zdraví.

foto (21) Vždy se vyplatí sledovat  první reakce dětí na saunování, zvažovat jejich momentální kondici, pohodu a zdravotní stav. Pokud by  saunování bylo z nějakého důvodu pro děti nepříjemné, mělo by se ukončit. Signálem může být bolest hlavy, velká únava, pálení kůže, nevolnost, malátnost.

  Saunování dospělých i saunování dětí by mělo probíhat vždy bez plavek už od začátku. Zejména u plavek hrozí, že by kůže mohla zareagovat nějakou intolerancí, mohla by se objevit reakce, podráždění. Nikdy nevíme z jakého materiálu jsou plavky vyrobené a jak se bude tento materiál chovat při vysokých teplotách, na plavkách můžou zůstávat různé chemické látky například z bazénu. Někdy se pak v místě pod plavkami objeví nějaká vyrážka nebo zčervenání kůže. Naopak kůže by se během saunování měla volně prokrvovat a čistit.

sauna-kosmetika-samui-spa  Děti by při saunování měly používat osušky a ručníky a měly by vědět proč. Ty slouží hlavně k tomu, aby zachycovaly pot, který z těla stéká během saunování, pomáhá to udržovat saunu čistou a je to vhodné z hygienického hlediska. Před námi i po nás jsou v sauně další lidé.  Je praktické pořídit si ručníky, které jsou z každé strany jiné a zvolit si, kterou stranu dáváme na lavice a na které sedíme. Což bývá praktické zejména ve veřejných saunách. Do sauny bychom také neměli nosit žádné řetízky, prstýnky nebo náušnice, kov se může rozehřát a pálit. Nahota je při saunování hygienickou a fyziologickou podmínkou dobrého a účinného saunování.

sauna-dekorace Důležitý je pitný režim při saunování. Do sauny bychom neměli chodit hladoví a bez pití. Určitě ale také ne s plným břichem nebo hned po obědě. Během saunování by měla být k dispozici voda nebo minerálka, protože během saunování, díky pocení, odchází z těla velká část vody a ta se musí doplnit. Můžeme si také připravit lehké občerstvení, ovoce – sušenky. Důležité je hlídat pitný režim hlavně u dětí, některé si o pití neumí říct, některé pijí všeobecně málo. Při saunování by se to měli všichni naučit a mít pití vždy k dispozici.

Odpočinek je součástí saunování a měl by se dodržovat i při domácím saunování i při saunování rodiny s dětmi ve veřejné sauně. Tělo si při každém saunování žádá odpočinek. Odpočívat můžeme i mezi saunováním, důležité je to ale hlavně PO saunování. Při relaxaci a uvolnění účinky sauny doznívají a tělo nabírá energii, postupně se vrací do normálního režimu.

sauna-deti-wellness-spa Během saunování tělo reaguje na vysokou teplotu a pak na chlad, napne všechny síly aby se s těmito extrémními podmínkami vyrovnalo (trénink pro imunitu), poté přepíná opět do klidového režimu.

Kolikrát do sauny během jednoho saunování? Záleží na tom, jak je to komu příjemné, v zásadě jsou ale ideální 2-3 saunové cykly, tedy saunování a ochlazování během jedné saunové akce opakovat 3x.  Hlavně ti, co začínají při vyšším počtu opakování riskují vyčerpání a velkou únavu. Po saunování bychom se měli cítit dobře. Je lépe po saunování už nic fyzicky ani psychicky náročného neplánovat. Po sauně se také dobře spí, což nahrává tomu, že se řada lidí saunuje v odpoledních hodinách, saunování spolu s dobrým spánkem přináší tělu blahodárnou relaxaci a odpočinek, posiluje dobré zdraví a celkovou kondici pro tělo, duši i mysl.

♣  Kdy je vhodné saunování při určitých zdravotních problémech omezit nebo vypustit, je dobré si předem zjistit, případně svůj stav konzultovat s lékaři, odborná publikace o saunování jistě také patří k základní saunové výbavě.

 

 

 

 

Kam dál?

 

Další články o saunování
– sauny a saunování, domácí sauna

Domácí sauna – jak vybrat saunu domu?
Jaké dřevo do sauny?
Jak správně postavit saunu doma – jak izolovat saunu?
Výběr esencí do sauny – vůně do sauny
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení sauny kameny, kámen v sauně
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně – solné panely
Fotogalerie  sauna – inspirace – suna doma a luxusní sauny
Hamam lázně a procedura – co je to hammam?
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie – světlo do sauny
Jak vybrat dveře do sauny?

 –  trendy v sauně – zážitky v sauně, ceremoniály

Metličkování v sauně – větvičky v sauně, jak je používat?
Saunový ceremoniál – jak probíhají ceremoniály v sauně?
Saunování v těhotenství – saunování prospívá těhotné i porodu
Těhotná v sauně, na co se maminky ptají?
Mrazivá sauna – kryosauna – léčba mrazem
Saunování dětí – děti v suně
Zážitkové saunování -nové trendy v saunování

–  saunová kosmetika – aromaterapie do sauny

Peelingové saunové rituály – kosmetika do sauny– peeling do sauny
Aromaterapie do sauny – vůně do sauny a esence do sauny, jaké zvolit?

 

 

Další články:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 Další články v rubrice Bylinky a koření

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

 

Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Bylinky a koření ve wellness a spa
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.