Follow me
0

Design a vůně – jak podpořit dobrou náladu?

  Interiérová aromaterapie má mnoho podob
– podporuje pohodu a atmosféru.

 

Éterické oleje mohou mít blahodárný vliv na výkon či soustředění, nebo pro změnu napomáhat k uklidnění těla i duše, záleží na zvolené variantě.

Interiérové parfémy jsou dnes na velkém vzestupu, o tom není sporu. K nám sice teprve přicházejí, nicméně v celoevropském měřítku se jedná o nesmírně populární a účinný doplněk jak domácností, tak velkých korporací. Nabízí skvělou interiérovou dekoraci, často z dílny designových návrhářů a úžasné zážitky.

Důležité je ovšem vybírat takové, které mají zdravotní atesty nezávadnosti na zdraví, které nabízí většinou specializované světové firmy. U běžných osvěžovačů vzduchu z běžných sítí prodejen si nemusíme být tak jisti, co vdechujeme.

Víte, že bytové parfémy lze využít jako vysoce účinný marketingový nástroj?

Zajímavé na interiérových vůních je také to jak na nás působí, úžasné je také jakési podvědomé ovlivňování, které se často v prostoru cíleně využívá. Vůně totiž nevědomky působí na náš mozek a na naše vnímání, a tak třeba v restauracích se často používají esence, které navozují větší chuť k jídlu, zaměstnanci mají v kancelářích provoněné prostředí, které zároveň podvědomě zvyšuje jejich aktivitu apod.

Co prozradí nos

Vše je postaveno na tom, že čichové vjemy si mozek mnohem déle pamatuje – za rok zapomeneme 95% vizuálních vjemů, ale pouze 20% čichových. To má za následek, že velké evropské korporace (včetně některých bank) se snaží budovat si svou čichovou image a opravdu to funguje. Vstupní haly, ale i reklamní předměty mají charakteristickou vůni a klienti si je tak potom s institucí lépe spojí. Další využití v tomto směru je, že například kanceláře zaměstnanců voní tak, aby to navýšilo aktivitu, nebo naopak některá americká kasina po uvedení katalytických lamp do praxe prokazatelně zvýšila svůj zisk, protože návštěvníci měli podvědomé nutkání více sázet. Pokud tedy máte firmu a chcete zvýšit úsilí zaměstnanců, nebo zisk svého podniku, neváhejte jít tímto směrem.

Interiérové spreje jsou dobře známé – pohlcují nebo tlumí pachy, setkáváme se i s variantami speciálně určenými pro wc, pro pohlcování tabákového dýmu, se složkami odpuzujícími hmyz,… Intenzitu vůně si volíte jednoduše sami tím, že do vzduchu pumpičkou „pustíme“ vůni a necháme ji působit. Je úplně jedno, zda pomohou pouze vyčistit zakouřené prostředí, nebo motivovat zaměstnance, interiérové parfémy dobře poslouží při každé příležitosti. Využívají je malé provozy i velké hotely, které pravidelně po úklidu vůni aplikují ve vstupních halách, recepcích, chodbách, wellness či spa provozech.

Přírodní difuzéry mají podobu skleněné lahvičky s vonnou esencí, která je uzavřena dřevěnou zátkou s otvorem uprostřed. Do otvoru se vkládají tyčinky z přírodního ratanu, po kterých vonná esence vzlíná a následně se uvolňuje.

Tenkými kanálky ratanu vůně vzlíná a uvolňuje se do vzduchu díky běžné cirkulaci vzduchu. Intenzitu uvolňování lze ovlivnit množstvím vložených tyčinek. Náplň by měly tvořit čistě přírodní éterické oleje, jejichž uvolňováním nevznikají škodlivé látky. Tyto difuzory by měly splňovat náročné normy IFRA (International Fragrance Association).

Difuzér se používá tak, že se odzátkuje a do otvoru se vloží tyčinky, na otvor se pak nasadí různé dekorační zátky.  Pro dosažení intenzivnějšího účinku lze tyčinky přibližně jednou týdně otočit. Po spotřebování obsahu lahvičky je možné difuzér doplnit novou náplní. Tyčinky lze znovu použít či zaměnit za nové, v závislosti na použité vůni.
Životnost difuzéru pak záleží na okolním prostředí a odvíjí se od kvality použité náplně.  Je-li okolní prostředí suché a otevřené, životnost je kratší. Naopak ve vlhkých a uzavřených prostorách vydrží déle. Difuzér s obsahem 100 ml vydrží přibližně 1,5 – 2 měsíce,  250 / 350 ml: 3 – 4 měsíce,  500 ml: 6 – 7 měsíců.

 

Keramické dekorativní difuzéry  obsahují místo dřevěných tyčinek keramické neglazované prvky, vůni natahují do sádrového prodyšného uzávěru, aby ji mohli uvolňovat do okolí. Některé fragrance mohou bílý keramický povrch zabarvit.

Katalytické aroma lampy Katalytické lampy jsou novou a velmi moderní podobou osvěžovačů vzduchu. Vonná esence je ukryta ve skleněné nebo keramické nádobce, která bývá designově kvalitně zpracována, proto jsou tyto výrobky v první řadě dekorační záležitostí. Z bohaté nabídky nádobek lze vybrat vkusný doplněk snad do každého interiéru.

Hodně se mluví o tom, jak dokáže katalytická lampa provonět i nesmírně zakouřené prostředí, místo kde se pohybuje velký počet lidí apod. a ona je to pravda, kterou dokázalo mnoho testů. Stačí se podívat trochu do historie, kdy už původní katalytické lampy byly schopné během dvou dní naprosto vyčistit vzduch v márnicích a nemocnicích. Byla to prvotní funkce, pro kterou byly vyráběny. Takže to, že to dnešní dokonalejší modely pochopitelně hravě zvládají, by nemělo být zásadním překvapením. Smyslem už dnes pochopitelně není pouze vzduch vyčistit od pachů a bakterií, ale také ho provonět a případně i působit jako dekorativní prvek v celém interiéru.

Aroma lampa Skládá se z misky, která se před použitím naplní čistou vodou s 5-7 kapkami éterického oleje a stojánku, který tuto misku drží v optimální výšce nad čajovou svíčkou, tak aby voda s olejem měla kolem 38°C, což zajišťuje léčivé působení esence bez přepalování a zbytečného přehřívání vůně.

Parfémované voskové kousky méně známý výrobek do aroma lamp. Jakmile se zahřejí, roztají a voní silnou vůní, stejně jako aroma oleje, ale nevylijí se na podlahu, ani se do nich nechytají nečistoty a prach, i za studena uvolňují jemnou vůni,

Parfémovaná interiérová dekorace.
Parfémované kameny se mohou uložit do misky, či jen volně rozmístit do interiéru, kde pak kolem sebe šíří jemnou, příjemnou vůni. Použít se dají také parfémované suché květy, sáčky, kartičky, šátky, nebo i mořská houba.

 Osvěžovače tkanin  – je sprej na šaty, látky, závěsy, záclony, povlečení a čalounění. Používá se k oživení a revitalizaci. Neutralizuje pachy.

Vonné karty  a papírky do šatníku – Perfektní řešení k provonění malých prostor. Odstraňte ochranný celofánový obal a umístěte kartu na věšák v šatníku, nebo zasuňte přímo mezi šaty v zásuvce. Může mít životnost až 3 měsíce

Zdroj, foto: Centrum interiérových vůní ARIA PURA

 

Kam dál?

Jak na nás působí barvy, barvy v interiéru
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.