Follow me
0

Bylinky pro dobrou náladu

Příroda léčí – nervový systém.
Bylinky při depresi, stresu či vyčerpání?

Bylinky jsou mnohem vhodnější než chemické léky, které jsou sice účinnější a rychlejší, ale také mají řadu vedlejších účinků a jejich používání může být spojeno s mnoha riziky.
Na léky běžně vzniká závislost a hrozí nebezpečí z nehodných kombinací různých léků. Některé slabší léky se postupně vyměňují za silnější a vznikají další závislosti.

Při užívání léků je pravděpodobné, že  se dostaví například ospalost, porucha soustředění, nevolnost, bolest hlavy nebo vyrážka. Pokud problémy zvládáme ještě sami a nejsme nuceni svěřit se do péče lékaře a léků, můžeme své nálady zvládnout pomocí přírody. Bylinky proti depresím, stresu či vyčerpání jsou neškodné a staletími osvědčené.

Výhodou bylinek je především to, že jsou z čisté přírody a působí celkově harmonicky. Nevzniká na ně závislost. Bylinky při depresi, úzkosti nebo při jakémkoliv nervovém vypětí či vyčerpání, skutečně pomáhají a užívají se po celém světě již od nepaměti.

Bylinkové rituály
pro dobrou  náladu

Pokud víme, že nás každoročně trápí podzimní a zimní špatné nálady, můžeme se na podzim zásobit bylinkami, z obchodu, ze zahrádky nebo z přírody.
I sběr bylin během letních výletů do přírody je příjemnou relaxací.

Stejně tak další práce s bylinkami může být koníčkem, zábavou a určitě také relaxací. Sušené bylinky můžeme dát do stejných průsvitných sklenic a vystavit si je v kuchyni na polici. Můžeme sklenicím připravit ozdobné nálepky s popiskami, ozdobit si víčka, atd.

Další pohodovou činností může být „rituál přípravy čaje“. Pro své bylinkové čaje můžeme vyčlenit či pořídit speciální krásný hrníček,podšálek,  konvičku, prostírání, aj. ..v barvách a dekorech, které nám pozvednou náladu. Barvy výrazně ovlivňují naši náladu. (Vlastnosti barev – barvy v interiéru)

 

Lahodný bylinkový čaj

Bylinky nejsou toxické, nemají vedlejší účinky, lze je podávat i dětem. Bylinky pro dobrou náladu a dobré zažívání užíváme nejčastěji ve formě čajů, koupelí, mastí nebo vdechováním vonných esencí. Příjemné jsou masáže nebo vonné esence v sauně.
Nejjednodušší způsob je připravit si bylinkový čaj pro pohodu a dobrou náladu. Hned po ránu a také večer před spaním.

Popíjet bylinkové čaje můžeme i během dne, nevadí, že nejsou horké. Svoji lahev s čajem můžeme mít stále u sebe, v autě nebo v práci. Pokud máme chuť na teplý bylinný čaj, můžeme si v práci nalít do hrníčku trochu chladného čaje a dolít horkou vodou.

Čaj připravíme tak, že 1-2 lžičky sušených bylin zalijeme 0,25l horkou vodou a necháme cca 10 minut vylouhovat, pak slijeme.

V létě můžeme pár stonků bylinek přidat do lahve s čistou vodou, nechat louhovat a popíjet.

 

Co nás trápí nejčastěji?

  ♣  Vyčerpání a slabost

Dlouhá zima, velký výkon, intenzivní stres, zásoby energie bez dobíjení stále dochází, špatná strava, po nemoci.. aj,

Co pomáhá nejvíc při vyčerpání?
Strava bohatá na: vitaminy, zejména skupiny B, železo, ženšen, ořechy. Někdy je na vině zanesený organismus, prospívá očista a detoxikace, zejména jater.

Můžeme využít bylinek s vyšším obsahem železa, například smetanka lékařská, třapatka nachová, kozlíček, divizna, světlice barvířská, jetel luční, mateřídouška.

  ♣  Deprese, úzkosti

Poruchy nálad, sklíčenost, špatná nálada bez příčiny, apatie, smutek bez příčiny, ztráta chuti  do života,  sklíčenost
Co pomáhá nejvíc při depresi?
Strava: vitamíny skupiny B, zejména B6 a B 12, kyselina listová, lecitin, ženšen, barevné jídlo. Na vzniku depresí se také podílí nedostatek vitamínu D, kterého máme málo. Do stravy se také zařazují omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají v boji proti pocitům smutku, úzkostem i při poruchách spánku.

 

♣  Stres, přepětí, nervozita

Stresu podléháme velmi snadno, neumíme si omezit náročné stresující situace na minimu, rozčilujeme se více než je potřeba a reagujeme zbytečně podrážděně, vztekle, máme pocit stlačené páry, sevření.  Časté je podráždění z příčiny i bez příčiny, přecitlivělost, rozrušení.

Co pomáhá nejvíc při stresu?
Strava: vitamíny skupiny B, vitamín C, magnezium, například z ořechů, celozrného pečiva, při intenzívním stresu jsou běžné nízké hladiny zinku v organismu.

Různé výzkumy poukazují na to, že při poruchách nálad nebo když se nálady často střídají, kromě vitamínů skupiny B, může být v organizmu málo hořčíku. Hořčík také někdy chybí při častých bolestech hlavy. Pomáhá při stavech napětí a při křečích.

 

Bylinky pro pohodu těla, duše i mysli

 

 

Kozlík lékařský

– jedna z nejpoužívanějších bylin na dobrou náladu. Zejména při rozrušení a nespavosti. Má analgetické, tišící účinky, tlumí bolesti, zklidňuje, má protikřečové a protizánětlivé účinky (klidní zažívání). Navozuje dobrý přirozený spánek, uklidňuje centrální nervový systém, zmírňuje úzkosti, podráždění, bolesti hlavy, bušení srdce, celkově harmonizuje. Bývá základem směsí bylinek pro dobrou náladu a pohodu.

 

  Třezalka

– úžasná léčivka, zlaté kvítí plné slunce, je jednou z nejoblíbenějších a nejúčinějších bylin pro dobrou náladu, má tu výhodu oproti ostatním, že povzbuzuje i tiší – vyrovnává harmonii, ale nepůsobí tlumivě. Přináší radost do života po celý podzim a zimu, rozjasní špatnou náladu, deprese i chmury. Úleva na nervozitu, úzkosti, deprese a špatnou náladu, je dobré mít ji při ruce, čaj můžeme popíjet po celý den, doporučují se však maximálně 3 šálky denně, úleva se určitě dostaví pokud třezalce zůstanete věrni 10-14 dnů. max 2-3 měsíce, potom by se měla udělat přestávka. Díky obsahu hypericinu působí někdy fotosenzitivně (kůže reaguje na slunce – vznikají skvrny, podráždění), je lépe se při intenzívní kůře třezalkou příliš neslunit se a nechodit na solárko!

Jak vyrobit a používat třezalkový olej? Neměl bych chybět v žádné domácnosti!! Léčí i kožní projevy spojené s psychikou, více: Třezalkový olej

Tymián

– silné přírodní antibiotikum, stimuluje nás, povzbuzuje, podporuje intelektuální schopnosti a mentální činnost. Užívá se při depresích. Sušený se přidával do polštářků na spaní.

 

 

 

Levandule

–  zklidňuje a harmonizuje nervový systém. Doporučuje se při úzkostech a různých duševních onemocněních. Zlepšuje celkově stav organizmu, při virovém onemocnění, špatném trávení, má silné protizánětlivé účinky. Pomáhá při regeneraci a zmírňuje únavu, pocit vyčerpání, má sedativní účinky. Výborné jsou večerní koupele nebo masáže. Používá se i u hyperaktivních dětí.

 

Meduňka

– úžasná úleva pro celý organizmus, harmonizuje nejen nervový systém. Utěší a navrátí radost, působí při zvýšeném nervovém napětí, má protikřečové, dezinfekční a uklidňující účinky, zlepšuje trávení. Doporučuje se při podráždění, úzkosti, bolesti hlavy ze stresu a napětí, při depresích, užívá-li se večer před staním, prohlubuje spánek, snižuje bušení srdce. Meduňka patří mezi nejoblíbenější bylinky, bývá součástí řady čajových směsí a bylinných přípravků pro dobrou náladu a dobrý spánek. Může se užívat i dlouhodobě.

Chmel

– zklidňuje a navozuje dobrý spánek. Chmel nezklidňuje jen trávení, ale působí blahodárně i při nervovém napětí, nespavosti a migrénách.

 

 

Lípa

– strom života, má uklidňující, protikřečové a uvolňující účinky. Díky esenci v ní obsažené se používá při nervovém podráždění, úzkosti a při nervozitě. Pomáhá při poruchách spánku, navozuje dobrý spánek, ale nečiní nás ospalými. Kromě lahodného lipového čaje si můžeme připravit koupel z lipové kůry. Lípu doporučují i pediatři pro děti, je účinná nejen při nachlazení, ale také pro zklidnění dětí, hyperaktivních, podrážděných či nervózních.

 

Máta

– povzbuzuje, zmírňuje bolesti, tiší bolest. Psychickou i fyzickou. Doporučuje si při bolestech hlavy a migrénách, při křečích ze stresu i ze špatné stravy. Je účinná při fyzické únavě a bolesti svalů. Výborná jako lahodný čaj, koupel i při masáži.

 

 

Heřmánek

– působí protizánětlivě a zklidňuje, užívá se při nervozitě, úzkosti. Tiší, uvolňuje a uklidňuje, zlepšuje trávení, tlumí bolesti hlavy. Heřmánkový čaj je vhodný kdykoliv během dne, ráno, odpoledne i večer. Pomáhá navodit příjemné usínání, stejně tak koupel s heřmánkem. Ne náhodou je oblíbenou přísadou řady kosmetických výrobků a čajových směsí, nejen pro děti.

 

 

Hloh

– uklidňuje nervy a posiluje srdce. Považuje se za jednu z nejúčinnějších rostlin pro zmírnění úzkosti, užívá se při nervozitě, srdeční úzkosti, zrychlené srdeční činnosti, při úzkosti a s tím spojenou nespavostí.

 

 

Bazalka

– povzbuzuje, mírní křeče, zpomaluje trávení v důsledku nervového vypětí. Mírní bolesti hlavy,  je vhodná při migrénách a to i dlouhodobě třeba jako esence, kterou potíráme spánky. Posiluje nervový systém, užívá se při tělesné slabosti, nervovém vyčerpání a velké únavě.

 

 

 

Majoránka

– oblíbená bylinka i koření, známá tím, že uklidňuje. Užívá se při psychickém rozrušení, nervozitě, vypětí a také při úzkosti. Zlepšuje trávení při nervovém vypětí, uvolňuje svalstvo, je vhodná při nespavosti. V koupeli má povzbuzující účinky. Používá se také při migrénách. Jako koření podporuje dobré trávení.

 

Saturejka

– celkově povzbuzuje nervový systém, používá se při jako koření i jako bylina, která usnadňuje trávení. Například masa nebo ryb.

 

 

 

Šalvěj

– posiluje a povzbuzuje nervový systém. Mírně stimuluje  nadledvinky a proto se doporučuje při depresi, třesu, závratích a jiných projevech nerovnováhy nervového systému.

 

 

 

Rozmarýna

–  zbavuje smutku, vrací vitalitu, jedna z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších bylin vůbec. Povzbuzuje celkově organismus i náladu. Je vhodná pro zotavení po nemoci, při depresích či vyčerpání, při nízkém krevním tlaku a tělesném vyčerpání. Používá se jako bylinka i jako koření. Úžasné jsou koupele které celkově vitalizují a stimulují organismus, nejsou však vhodné těsně před spaním a pro těhotné, rozmarýn prokrvuje.

 

 

Dobromysl

– bylinka pro dobrou mysl. Posiluje celý organizmus, ulevuje od starostí, uvolňuje nejen mysl, posiluje dobrou náladu a pohodu. Je vhodná při apatii. Účinně působí tam, kde ji potřebujeme, uvolňuje křeče v oblasti břich, je efektivní při kašli a infekcích, čistí a odplavuje toxiny. Je vhodná jako bylinka i jako koření, které zařadíme do jídelníčku.

 

 

 

Bylinky pro dobrou náladu na naší zahrádce

Také péče o bylinky, čas trávený péčí o živou přírodu a potěšení z pohledu na krásné bylinky nás kdykoliv povzbudí a potěší. Zahrádkáři trpí jen zřídka depresemi a nervovými poruchami. Péče o zahradu je jedna z nejúčinnějších relaxací pro tělo, duši i mysl. Zahrádka nemusí být velká, stačí malý kout nebo i pár květináčů..

 

Další bylinková inspirace – bylinky pro dobré zdraví a pohodu:

Bylinky při migréně

Aromaterapie pro pohodu, vonné esence

Vonné esence do sauny

Jak na nás působí barvy

 

 

Kam dál?

 Akce, pozvánky, školení, konference

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 Magické bylinky a maceráty, jak si vyrobit macerát?

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.