Follow me
0

Ta správná vůně a energie v prostoru

Oblíbený doplněk moderních interiérů,
nabízí nejen pohodu a dobrou náladu.

 Moderní, estetický a především funkční. Přesně takové přívlastky se nejčastěji pojí právě s pojmem aroma difuzér nebo také aroma difuzor.

Interiérové parfémy nás dělají spokojenějšími.

Pro to, abychom se v interiérech cítili dobře, používáme interiérové vůně a interiérové parfémy. Je to příjemný způsob, jak přivítat hosty, cítit se pohodlně a mít dobrou náladu. Vůně v interiérech wellness a spa nám přidávají na pohodě.

A co nás tak ovlivňuje?
Naše nálada, samozřejmě. Vůně mají bezpochyby vliv na naši momentální náladu. Vůně a vonné oleje se za tímto účelem používají od pradávna.

Jejich účinky na zdraví, krásu a momentální náladu prokázala také již řada studií. Každý jistě pozitivně zareaguje na sympatickou, příjemnou vůni v prostoru, ať vědomě či podvědomě.

 

Interiérový parfém funguje na jednoduchém principu, rozptýlit vůni do prostoru. Používají se k tomu různé metody, rozprašovače, difuzéry, aroma lampy a řada dekoračních odpařovacích nádob.

Z pestré nabídky si vybere každý takový způsob, který mu nejlépe vyhovuje a nádobu, která se mu líbí. Od jednoduchých, moderních nádobek přes zdobené až po designérské kousky difuzérů mohou zdobit každou místnost v provozu wellness a spa. Nezapomíná se přitom ani na děti (lahvičky v podobě zvířátek, různých postaviček), šatníky, fitness centra nebo kabelky klientek. Tady všude nás může provázet příjemná vůně.

Jak aroma difuzér funguje?

Difuzér se skládá jen ze tří důležitých částí. A to z nádobky, která může být dílem některého ze známých návrhářů a je zásadním dekoračním prvkem v každém interiéru; dále tu pochopitelně figuruje vonná esence, kterou se nádobka naplní, a v neposlední řadě ratanové tyčinky, které vůni nasávají a rozprostírají do ovzduší.

Náplň by měly tvořit čistě přírodní éterické oleje, jejichž uvolňováním nevznikají škodlivé látky. Esence by měli být vždy stoprocentně kvalitní, takové, které splňují nejnáročnější normy IFRA (International Fragrance Association) a to jak z pohledu kvality, tak zdravotní nezávadnosti.

Právě esence je tou složkou difuzéru, která odlišuje kvalitní značky od levnějších kopií. Difuzér s nekvalitní esencí rychle vyprchává, nejde cítit vůbec, nebo velmi slabě, anebo dokonce po nějaké době cítíte jen alkoholový základ.

Poslední součástí jsou ratanové tyčinky, které se do nádobky zasunují přes dekorační zátku (keramickou, dřevěnou nebo kovový prstýnek). Po nich vůně vzlíná a šíří se do interiéru. Intenzitu můžete jednoduše kontrolovat počtem vložených ratanových tyčinek, a ještě zvýšit občasným otočením tyčinek v dekorační nádobce (doporučuje se jednou týdně). Z tyčinek se vůně odpařuje pohybem molekul vzduchu, zcela přirozeně.

Jaké má aroma difuzér výhody?

Hlavní výhodou aroma difuzéru by měla být jeho zdravotní nezávadnost; tento faktor by měl být klíčový při výběru způsobu šíření vůně v interiéru.  Aroma difuzéry mají náplň na bázi přírodních éterických olejů, a tak žádný negativní dopad na zdraví nehrozí.
Difuzér nerozprašuje vůni do ovzduší, ta se totiž vlivem pohybu molekul okolního vzduchu odpařuje. To znamená, že difuzér voní stále (stále se kolem něj pohybují molekuly) ale intenzita této vůně je nízká.

To je velmi správné, protože jak je známo čichové receptory přestávají po určité době signály vypovídající o stejné intenzitě téže vůně posílat do mozku. Ale pokud se kolem difuzéru prožene vzduch rychleji, projdete kolem něj umístěného v chodbě, otevřete okno a vzduch začne cirkulovat, intenzita vůně nenadále vzroste. Není k tomu potřeba časovač a neuslyšíte nepříjemné „tsss“ patřící strojku s osvěžovačem.


Další výhodou aroma difuzérů je jejich skvělý design. Ve interiérech se bude vyjímat nejen jejich vůně ale poslouží  také jako designové doplňky. Ze široké škály provedení si bezpochyby vybere každý. Oblíbené jsou klasické aroma difuzéry z čirého skla,  keramické designové kousky, difuzéry dřevěné atd. Ale najdeme i designově výjimečné a netradiční formy difuzérů, třeba difuzéry tvořené mořskými houbami.

Co cena a výdrž náplně?

Aroma difuzér má sice vyšší pořizovací náklady, než je tomu u osvěžovačů vzduchu, ale náplň v něm vydrží skutečně dlouho (až 10 měsíců).
Aroma difuzéry jsou finančně náročnější investicí, co se týče pořízení. Nejlevnější jsou za pár set korun, ale cena nejdražších se bude pohybovat okolo čtyř tisíc. Je pravda, že klasický osvěžovač vzduchu, který stojí okolo 150 Kč, si zatím drží náskok.

Nicméně na to se musíme také podívat z pohledu celkových nákladů a vzít v potaz, že bytový parfém vydrží až 10 měsíců, ale osvěžovač maximálně 40 dnů a to ještě při průměrném využití.

Jednoznačně z toho tedy vyplývá, že když se aroma difuzéry používají dlouhodobě, může se ušetřit opravdu výrazně. Pokud přidáme konkrétní čísla, bytové parfémy mají průměrné měsíční náklady okolo 80 Kč, osvěžovače nikdy nejdou pod 100 Kč.

Zdroj, foto: Centrum interiérových vůní ARIA PURA

 

Kam dál?

Jak na nás působí barvy, barvy v interiéru
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.