Follow me
0

Velké oslavy v lázních

RADIUM PALACE letos slaví 100 let.

„Stavěli dům, veliký rozložitý dům, protože to bylo potřeba pro zdraví lidí, a protože se to zdraví dalo docela dobře zpeněžit.“ Takhle trefně popisuje stavbu RADIUM PALACE v roce 1912 Lázeňský časopis Karlových Varů z roku 1966.

 Lázně v „živé vodě“

Když v roce 1864 dobývali horníci v jáchymovském dole Svornost v půlkilo-metrové hloubce rudu, vytryskl náhle ze země silný pramen vody, která postupně šachtu zatopila. Trvalo ještě několik desetiletí, než právě tato radonová voda, po objevu manželů Curie, městečko Jáchymov proslavila.

V roce 1911 byla léčivá voda svedena z dolu několikakilometrovým potrubím do první lázeňské budovy. Ale zvěsti o zázračných účincích zdejšího pramene přiváděly do Jáchymova stále více zájemců, takže kapacita malého hornického městečka přestávala stačit. To vedlo k rozhodnutí vybudovat zde lázeňský hotel, jehož stavbou za 13 milionů rakouských korun byl pověřen vídeňský architekt Burian.

Hotel Radium Kurhaus (dnešní RADIUM PALACE) byl otevřen v roce 1912 a patřil k tomu nejlepšímu, co mohla Evropa v té době nabídnout. Stal se vyhlášeným lázeňským domem, do něhož přijížděly na léčení významné osobnosti tehdejšího politického, průmyslového a kulturního života.

 

RADIUM PALACE jako životní láska

Ve staleté historii RADIUM PALACE se našly i momenty, které nebyly tak optimistické. Jeho činnost poznamenala první světová válka, kdy ubylo tolik hostů, že musel být v roce 1921 na čas uzavřen, a především požár v noci

z 28. na 29. června 1922, který zničil střechu prostředního traktu a podkroví. Pak se ale karty osudu obrátily. Významným datem pro hotel se stal 15. květen 1924, kdy stavbu převzali do svých rukou královéhradecký hoteliér Jaroslav Urban a pražský hoteliér Karel Šroubek, který však o rok později odešel do Prahy řídit vlastní podnik a hotel přenechal plně v péči Jaroslava Urbana. Tento osvícený vizionář realizoval během dvou let rozsáhlé úpravy za své vlastní milionové prostředky a uvedl hotel do perfektního stavu. Díky tomu se RADIUM PALACE a jméno Jaroslav Urban staly značkou celosvětové kvality služeb lázeňství a hotelnictví.

Od roku 1928 přibývalo dalších novinek – terasa s kolonádou a balustrádami, taneční bar ve stylu art deco, lesní kavárna, tenisové hřiště atd. RADIUM PALACE se stal Urbanovou životní láskou, o čemž svědčí i fakt, že ještě měsíc před svou smrtí předložil rozsáhlý plán jeho dalších velkolepých úprav. V roce 1927 se stal RADIUM PALACE hostitelem konference ministrů zahraničních věcí Malé Dohody a o tři roky později zde oslavil své osmdesátiny první československý prezident Tomáš Garigue Masaryk.

 

Nelehká cesta k úspěchu

I se značným úbytkem hostů v roce 1932 v důsledku světové hospodářské krize hotel statečně bojoval zavedením tzv. paušální léčby nebo systémem sezónních a mimo sezónních (1.11. – 31.5.) cen. Odborníky z řad lékařů lákala reklamní nabídka z roku 1935, kdy mohli využívat léčbu i léčebné pomůcky zdarma a jejich rodiny měly nárok na 50% slevu. Železnice poskytovala při pobytu delším než 10 dní 50% slevy ze zpátečního jízdného. Automobilisté měli možnost levného ubytování pro své šoféry…

Za války pak sloužil hotel úplně jiným účelům než k čerpání unikátní radonové léčby, a podle toho také vypadal jeho poválečný stav. Do lepších dní se hotel začal probouzet až

v šedesátých letech. V roce 1963 získal Jáchymov opět lázeňský statut a roku 1968 vyhrál v soutěži lázeňských měst. Významnou událostí v moderní historii pak byla pro hotel RADIUM PALACE jeho náročná rekonstrukce, která začala 6. ledna 1996 a byla dokončena v červnu roku 1997. Do celkových oprav byla tenkrát investována neuvěřitelná suma – téměř 300 milionů korun.

 

 Historie léčby

Úsek léčby radonovými koupelemi byl vystaven v přízemí severního křídla hotelu, kde jej najdete dodnes. Dobový prospekt z roku 1912 od Dr. Maxe Heinera uvádí 15 van pro radonové koupele, 4 vany snížené a zapuštěné do podlahy (pro hosty s omezenou pohyblivostí), 2 oddělení (dámské a pánské) s 6 vanami pro částečné radonové koupele, 2 slatinné lázně (pro koupele v radiovém bahně), 2 radiové termální koupele (z nichž jedna byla vybavena nosičem pro nepohyblivé hosty), průchozí vana s radiovou vodou o hloubce

1,5 m a další vany s kombinací elektroléčby a dvou či čtyř komor. V hotelu bychom dnes již marně hledali radonové emanatorium, kde až 20 osob mohlo inhalovat radon i jiné látky přímo ze vzduchu. Vše bylo doplněno sálem pro masáže a cvičení. Veškeré léčebné procedury se daly absolvovat pouze se souhlasem lékaře. V roce 1925 přibyly světelné lázně, plně vybavený mechano-therapeutický sál a chemicko-mikroskopická laboratoř, řízená státním hotelovým lékařem. Kromě něj sídlilo v hotelu dalších pět odborných lékařů. Zajímavé jsou i ceny z roku 1930: radiová koupel stála 14 – 30 Kč, radiové obklady 10 Kč, ozáření 50 – 90 Kč a injekce 100 – 300 Kč…

10/2012

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.